Kistakaróból pólya
2023-10-25 23:06:59
Sokak kelengyelistájában szerepel a pólya. Nagyon jó dolognak tartom, hiszen segít a babát megfogni, stabilan tartani, ennek segítségével még első-szülő anyukák is bátrabban nyúlnak a csemetéhez. Nagyon sokfélét lehet vásárolni, mind egytől-egyig tökéletesek, de mivel csak az első pár hónapban (hétben) tudjuk használni, lehetőleg kölcsön kérjünk inkább, ne költsünk fölöslegesen, vagy válasszunk egy egyszerűbb módszert: tanuljuk meg, hogyan lehet kis takaróból, plédből hajtogatni egyet.
Minél vastagabb a takaró, annál merevebb lesz a belőle hajtogatott pólya. Minél bizonytalanabb vagy a gyermek megfogását illetően annál célszerűbb merevebb pólyát készíteni.
Miért is jó a pólya?
-
A baba születése előtt igen szűk helyen volt, így ha születése után pólyába tesszük, hasonló érzete támad, mint odabent. Ettől hamarabb megnyugszik, kevesebbet sír.
-
Az anyukának könnyebb megfogni, könnyebb szoptatni.
-
A látogató rokonok (nagyszülők) boldogok, ha egy percre is megfoghatják. Pólyába téve nem kell annyira félteni a kicsit, hogy baja esik, a nyakát is jobban tartja a pólya fejrésze.
Miért nem használnak mégsem pólyát?
A csecsemő mozgása korlátozva van. Mivel kezei, lábai szorosan a teste mellett helyezkednek el, nem nagyon tudja mozgatni őket. Kutatások szerint azok a gyerekek, akik pólyában nőnek szellemileg gyorsabban érnek korosztályuknál, de a testi fejlődésben elmaradnak. Logikusan ha nem mozgatja a kezét, lábát, nem fejlődik az érzékelése, a morgáskoordinációja, izomzata.
Ezért javaslom, hogy a pólyát csak addig használjuk, amíg szükség van rá. Használjuk ki az előnyeit, és kerüljük el a hátrányát.
A hajtogatás lépései
A babatakaró egyik sarkát hajtsuk vissza kb. 15 centiméternyit. Én anno erre még egy steril textilpelenkát is tettem, hogy ha véletlenül büfizne, akkor a takarót nehezebb kimosni, mint egy textilpelust. Erre a visszahajtott részre helyezzük rá a baba fejét, testét pedig a takaró átlóirányába fektessük. (1. lépés)



A fennmaradó részt tekerjük körbe a babán. Itt is ügyeljünk arra, hogy a baba keze a teste mellett legyen, a takaró feszes legyen, ne nagyon mocorogjon a kicsi, de ne legyen túlságosan szoros, mert akkor nem kap levegőt. (Ha a takaró itt is eltakarná az arcocskát, akkor hajtsuk kétszer. Az első hajtással a vállacskák kerülnek betakarásra, a második hajtással rátekerjük a babaára a takarót.) (4. lépés)

