-
Lépésről-lépésre - Önállóan enni 4.
Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás
Tisztában vagyok vele, hogy az idő mindennél fontosabb, és a déli lefekvés előtt betervezett 20 perces étkezést senki sem szívesen nyújtja el egy órásra, mert a gyermek nyűgös, fáradt lesz a végére, és mi is szívesen nyújtóznánk egyet a délelőtt fáradalmai után. Néhány hetet viszont rá kell szánnunk arra, hogy a kicsi hozzászokjon a szilárd táplálék egyedüli elfogyasztásához. Azaz lehet, hogy nem is hetekről, hanem inkább hónapokról beszélünk, és tudom, hogy egyszerűbb gyorsan a gyerek szájába lapátolni a fa-latokat, mégis föl kell áldoznunk az időnk egy részét, hogy ezt a készséget magabiztosan elsajátítsa gyermekünk.
-
Tejtermékek
Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás
Természetesen a tejtermékekből a natúr ízeket javasolják a szakemberek, hiszen egy joghurtot könnyen gazdagíthatunk házilag is gyümölcsökkel, gabonapelyhekkel. Az eredmény egy tápláló és egészséges tízórai.
-
Hogy néz ki a helyes mellre helyezés? (folytatás)
Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás
Újszülött mellett előfordulhat, hogy mondjuk, délután ötkor az anyuka mindent eldob a kezéből, beül a szoptatós fotelba, és tízkor kiszáll, ami rettenetesen hangozhat, ha az embernek még nincsen babája. Talán nagyon nagy szemléletváltást jelent, de meg kell, mondjam: egyrészt már önmagában az, amikor az embernek gyereke születik egy nagy szemléletváltás, akárhogy táplálja is, akármit is csinál vele. Másrészt, amikor az ember ebben benne van, akkor nem így érzékeli, akkor ez teljesen természetes folyása a napoknak, és megtanul vele élni, a napjai részévé válik.
-
Elválasztás és elválasztódás
Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás
A bébiételek általában 150 grammosra vannak szabva, mert nagyjából ennyi az ideális mennyiség egy étkezésre, de vannak babák, akik ennél többet, vagy kevesebbet esznek. Az alap az, hogy 1 éves korig a tápszeres babáknak napi fél liter tápszer, az anyatejeseknek az igény szerinti anyatejmennyiség szükséges a fejlődéshez. Emellett a szilárd étel mennyiségének eldöntésében hagyatkozzunk a baba ösztöneire: ha csak 50 grammot eszik meg egy étkezésre az sem baj, ha meg 250 grammot igényel, akkor egye meg nyugodtan.
-
Mit és mikortól? (Hozzátáplálási táblázattal)
Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás
Az új ételek bevezetésénél legtöbb esetben az a szokás, hogy kinéznek az anyukák egy táblázatot, és a gyerek korához mérten elkezdik bevezetni az ételeket. Mindez nagyszerű, hiszen a gyereket életkorának megfelelő táplálékkal kell kínálni, viszont nem mindegy, hogy az új ételek bevezetésének létráján hol járunk.
-
A hozzátáplálás kezdete
Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás
A születendő gyermeknek már egy szülő vagy testvér dokumentált allergiás betegsége esetén is fokozott a kockázata az allergia-kialakulására. Az allergia megelőzés ilyen esetekben különösen indokolt. A megelőzéssel kapcsolatos, új, bizonyítékon alapuló nemzetközileg elfogadott állásfoglalások szerint nem igazolható a speciális anyai diéta megelőző szerepe sem a várandósság sem a szoptatás alatt.
-
Lépésről lépésre - Önállóan enni 3.
Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás
Az önálló étkezéshez szoktatás útja igen hosszadalmas, rögös és visszaesésekkel teli. Nekünk, szülőknek az a feladatunk, hogy gyermekünket megtanítsuk lépésről-lépésre, türelmesen a kulturált önálló étkezés menetére, szabályaira, praktikáira. Nem szabad, hogy a gyerek kudarcként élje meg, ha nem sikerül elsőre-másodikra. Legyünk türelmesek, leginkább ne törölgessük állandó jelleggel a csemetét, ha maszatos lesz. Had tapasztalja meg milyen az ételek állaga, halmazállapota, omlóssága, hogyan reagál a falat, ha összenyomják, beleharapnak, belecsípnek, vagy esetleg kiveszik az edényből és az asztalra, földre teszik.
-
Az éjszakai szoptatásról
Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás
Ha mégis úgy döntünk, hogy leszoktatjuk a magzatunkat az éjszakai fölkelésről, tegyük azt gyengéden, szeretettel, türelemmel. Mondjuk el neki, hogy miért nem kell már ez neki, hogy ettől lesz nagyfiú/nagylány. Sokat segít, ha a leszoktatás folyamatában aktívan részt vesz az Apuka, hiszen az Édesanya látványa is párosul szopási élménnyel, és akkor még nem is beszélek az anyatej illatáról.
-
Lépésről lépésre - Önállóan enni 2.
Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás
Valóban sokkal gyorsabb, hatékonyabb a gyerek étkezése, ha mi, felnőttek fogjuk meg a kanalat, és ügyesen, gyorsan, hatékonyan a kisded szájába lapátoljuk az egész kaját, amit ebédre szántunk. Már éppen elég időnk volt gyakorolni a abba szájába betalálást, már tudjuk, hogy a kanálra mekkora adagot tegyünk a pépből, és a ritmusérzékünk is eléggé fejlett, hogy az első pár falat után tudjuk, hogy ez alkalommal milyen ütemben kell a kanalat a gyerek szájához emelgetni, hogy már üres legyen, de ne is várjunk túl sokat.
-
Lépésről lépésre - Önállóan enni 1.
Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás
A legelső, és legfontosabb lépés a kicsi gyerek önálló étkezésének megtanítása során, hogy olyankor etessük a kicsit, amikor mi is eszünk. Ültessük etetősékbe, emeljük a mi szintünkre, mutassunk példát, hogy mindenki a családi asztalnál ül, és mindenki egyszerre táplálkozik. Egy falat anyának, egy falat a babának. Persze kinek-kinek a sajátjából. Egykettőre kialakul a kicsiben az önállóságra való igény. Utánozni akar majd, ő is felnőtt módjára szeretne enni, ugyanúgy mint Apa, vagy Anya.
-
Mikor kezdjen el enni a baba?
Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás
A legmodernebb kutatások szerint továbbra sem javasolják a jól táplált, anyatejes babák hozzátáplálásának megkezdését fél éves koruk előtt. Ez az ajánlás viszont nem azt jelenti, hogy naptárra pontosan a 6. hónapot betöltve szabad csak megkínálni a csecsemőt bármilyen más, számára idegen táplálékkal. Ez csak egy körülbelüli időpontot jelent. Nem jelent gondot, ha néhány nappal előbb, vagy akár hetekkel, hónapokkal később kezdjük meg a hozzátáplálást.
-
Mikor kezdjük a hozzátáplálást?
Picibabával » Anyatej, hozzátáplálás
A hozzátáplálás csak első hallásra tűnik egyszerűnek, de aztán hirtelen minden annyira bonyolult lesz, hogy azt sem tudja szerencsétlen szülő, hogy mit adhat, és mikor, és hogyan adja azt. A végére persze, mikor már nem kell figyelni szinte semmire, mert már mindent eszik a gyerek, addigra minden letisztul, és a következő csemeténél már mindenki rutinosan fog hozzá a dolgokhoz,de a kezdetek... Azok tényleg nem egyszerűek.