-
Élet a 8 hónapos babával
Picibabával » Hónapról-hónapra
Ügyesen mászik, ül, kapaszkodva feláll, és kézen fogva sétál. A kicsinyed a puffanások, csattanások, huppanások és esések földjére érkezett. Ahhoz, hogy eljusson addig, hogy ügyesen tudja egyensúlyozni magát, s magabiztosan jár, addig bizony sok-sok esést túl kell élnie. Ezek a kúszó-mászó, totyogó élet kellemetlen velejárói.
-
7 hónapos baba fejlődése
Picibabával » Hónapról-hónapra
A 7 hónapos csöppség igazi kis felfedező. Minden érdekli, mindent meg akar fogni, mindennel csapkodni akar, de azonnal, mindenhova kúszik-mászik, és természetesen minden azonnal a szájában köt ki. A fogzás már javában tart, sokaknak már az alsó két kicsi fogacska ki is bújt, de a többi is szorgalmasan készülődik előbújni. Ezért, amit a babóca a szájába vesz, az onnan egykönnyen nem kerül ki.
-
6. hónap - Érzékek, társas kapcsolatok
Picibabával » Hónapról-hónapra
A szerencsésebb szülők gyermekei már átalusszák az éjszakát, vagy úgy is mondhatnám, hogy még átalusszák az éjszakát. Most kezdődik ugyanis a fogzás fokozottan nyűgös időszaka, ami sok gyermeket megvisel. A fogíny viszketése, feszítése miatt gyakran éjjel is felsírnak, nehezen alszanak vissza. Ettől napközben fáradtabbak, nyűgösebbek.
-
6. hónap - Mozgásfejlődés
Picibabával » Hónapról-hónapra
Ha a hasára fekteted, akkor már szépen kinyomja magát, és hosszú ideig képes ebben a pozícióban nézelődni. Ha a karja elfárad, akkor lekönyököl, és mindkét kezét használva játszadozik az elé tett színes holmikkal. Gyorsan nyúl a kiszemelt tárgyak után és mozdulatai pontosak. Az 5. hónaptól szorgalmasan gyakorolt "vakond játékból" oldalra fordul, majd átbillen a hátára.
-
5. hónap - Testi fejlődés
Picibabával » Hónapról-hónapra
A gyerekek ebben a korban igencsak hajlékonyak. Gyakran látni 5 hónapos kor körüli babát, aki a lábát a szájába veszi, és előszeretettel csócsálja a saját zokniját. A kezei továbbra is a kedvenc játékai közé tartoznak. Megtanul markolni, kaparászni, paskolni, kezdetlegesen simogatni. Az esti meztelenkedések alkalmával felfedezgeti saját testét, és természetesen a nemi szervek is érdeklik. Kisfiúknál arra kell különösen ügyelni, hogy ha a kukiját megragadja, még nem tudja automatikusan elengedni.
-
5. hónap - Táplálkozás
Picibabával » Hónapról-hónapra
Az első falatokat ebédre kapja a baba. Általában babahordozóban, félig fekvő helyzetben, hiszen az önálló ülés ideje még nem érkezett el. A babahordozó így biztosan tiszta maszat lesz, ha nem gondoskodsz arról, hogy valamivel megvédd a fröccsenő, prüsszenő, csöpögő, és az aprócska kezek által szétkenődő bébiételtől. Javaslom, hogy mielőtt a babát beleültetnéd, terítsd le egy külön erre a célra fenntartott törölközővel, vagy kislepedővel.
-
Negyedik hónap - 3. rész (Érzékszervek)
Picibabával » Hónapról-hónapra
A hallása is sokat fejlődött az elmúlt hónaphoz képest. Már majdnem olyan jól hall mindent, mint a felnőtt ember. Ha két irányból hall beszédet, képes különbséget tenni a hangok forrásai között. Akár egy párbeszédet is figyelemmel kísér, és mindig az éppen beszélő felé fordítja a fejét. Nyugtatólag hat rá a halk zene, a kedves dudorászás, és az édesanyja hangja. Ha hirtelen zajt hall, összerezzen, megijed, talán sírva is fakad.
-
Negyedik hónap - 2. rész (Testi fejlődés)
Picibabával » Hónapról-hónapra
Ha kezecskéinél fogva ülő helyzetbe húzod, akkor szépen egyenesen tartja a fejét. Ülés közben megfigyelheted, hogy a háta alul ugyan még görbül, de felül már szépen kiegyenesedik. Ilyenkor már nem csak téged figyel, hanem ülve is körülnéz, tetszik neki a dolog, hogy a horizontja megemelkedett és jobban rálát a világra.
-
A csecsemő életének harmadik hónapja - 1. rész
Picibabával » Hónapról-hónapra
A legtöbb baba a 3. hónap elejére megtanulja, hogy az éjszaka alvásra való, és jó esetben átalussza az éjszakát, egyhuzamban képes aludni akár 10 órát is. Ehhez persze kell az is, hogy az anyuka segíteni tudjon neki ebben. Lefekvéskor nem kell megvárnod, hogy elaludjon teljesen. Amikor már a gyermek hosszúakat pislog, akkor ideje elbúcsúzni. Talán a harmadik hónapra már ezt is megtanulta, és már automatikusan oldalra fordítja a fejét, és lehunyja a szemét.
-
A második hónap - 2. rész
Picibabával » Hónapról-hónapra
Ebben az időszakban fedezi fel a saját hangját. Sokat visongat, gőgicsél, ez a legjobb bizonyítéka annak, ha a babád kiegyensúlyozott, jól érzi magát. Mesélj, verselj, énekelj neki sokat. Hihetetlen, hogy milyen hamar megjegyzi majd, és várni fogja az ismerős dallamokat. Sírása is egyre differenciáltabb. A gondos anyuka már meg tudja különböztetni az "éhes vagyok" sírást az "álmos vagyok" sírástól.
-
A második hónap - 1. rész
Picibabával » Hónapról-hónapra
A csecsemő a második hónapban is kizárólag anyatejet (vagy tápszert) eszik. A szopizás a legfontosabb tevékenysége, ez teszi ki az ébrenléti időszak legnagyobb részét, és ezáltal erősödnek a beszédizmai is. Elkezd beállni a családban a napi rutin, az étkezések időpontja, hossza és intenzitása már kiszámítható. Már szinte biztosan tudjuk, mikor lesz éhes a baba, és felismerjük az "éhes vagyok" sírást.
-
Az első hónap történései
Picibabával » Hónapról-hónapra
A csecsemő születése után kizárólag anyatejet eszik. Persze közbejöhetnek nem várt problémák, amikor szükség lehet tápszer adására, de az első hónapban minden anyuka azért igyekszik, hogy kisbabája anyatejet kapjon minél többször. Az anyatejes baba 2-3 óránként eszik, bár manapság a trendi az igény szerinti szoptatás, így minden anyuka akár óránkét is mellre teszi a gyereket, ha az úgy kívánja. Sőt, születés után, amikor még csak előtej van, és várjuk a belövellést, akkor szinte állandóan szoptat az anyuka.