2025. január 25., szombat - Pál napja
A magzat fejlődése és a kismama változása hétről hétre |
---|
|
-
Már biztosan sokat gondolkodtál te is azon, hogy milyen jó volna látni, mi történik odabent az anyuka pocakjában, hogyan cseperedik az az ici-pici emberpalánta, hogyan alakulnak ki a kezecskéi, lábacskái... Most találtam egy videót, ami viszonylag jól megmutatja mindezt. Hétről-hétre követi a magzat fejlődését. Egy pár gondolattal kommentálom, hogy mire érdemes figyelned, miközben nézed a filmet.
-
A nők hormonális rendszere ciklikus. 28 naponta a méhnyálkahártya lelökődik, és menstruáció formájában távozik a szervezetből. A ciklus közepén, a 14. napon megérik egy petesejt, és elindul a petevezetéken keresztül a petefészektől a méhbe. Ekkor már készen áll a petesejt a megtermékenyülésre. A fogamzás ideje átlagosan ezen a napon, a peteérés (ovuláció) utáni 10-12. órára tehető, a fogamzás helye pedig a petevezeték (méhkürt vagy tuba).
-
A 11 hetes magzat már mosolyog, ráncolja a homlokát, mozgatja az ujjait. A filmen látható magzat szopja az ujját, s a feliratból kiderül: határozottan észrevehető, hogy a jobb vagy a bal hüvelykujját szereti jobban. A 13 hetes magzat már érzékeny a hangokra, és megnyugtatja édesanyja szívverése.
-
Azok a kismamák is, akik már hónapok óta várják a kétcsíkos tesztet, és azok is, akiknek véletlenül sikerül, mind nagyon kíváncsiak, hogy mi történhet odabent a pocakban. Az első hetek, hónapok még a többinél is rejtélyesebbek, hiszen nem látszik kívülről semmi, és az anyuka sem érzi még a babát. Igaz, hányinger, undor, szédülés, gyengeség, álmosság mutatkozik, de valahogy ez nem minden. Látni szeretnénk!!! Találtam néhány videót, amiből többet meg lehet tudni, ami megmutatja, mi is történhet odabent.
-
A melledben az előtej termelése beindulhat. Van, akinek nem okoz ez gondot, de gyakran hallani olyan kismamákról is, akik már most elkezdik hordani a melltartóbetétet, hogy a ruhájukat megvédjék a kiszivárgó kolosztrumtól. Az előtej termelődésének beindulásából és mennyiségéből egyébként egyáltalán nem lehet a szoptatás minőségére, az anyatej mennyiségére következtetni. Akinek még most nem szivárog, az nyugodjon meg, majd később fog.
-
Minden nap figyelmed kell arra, hogy a szénhidrát, zsír és cukor mellett megfelelő mennyiségű vitamin jusson a szervezetedbe. Helyezd előtérbe a rostokban dús táplálékokat, fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt. A fogaid épsége érdekében viszont minden étkezés után alaposan moss fogat. A kismamák fogai ugyanis fokozottan ki vannak téve az igénybevételnek. Anyáink még azt mondták, hogy egy gyerek-egy fog. A mai modern tisztálkodási eszközök, illetve a fejlett orvostudomány viszont ezt a mondást képes megdönteni. Már nem kell, hogy egy kismama fogai elromoljanak teljesen, mire a baba megszületik.
-
A tüdeje egyre fejlettebb, de még nincs kész a kinti létre. A láb- és kézujjainak a végén már jól kivehető körmöcskék növekednek. Ezek még puhák, vékonyak, így még nem képes összekarmolni magát vele. Később a terhesség előrehaladtával természetesen a körmök is erősödnek, vastagodnak, ezért gyakran előfordul az is, hogy egy-egy baba összekarcolt pofival érkezik meg közénk. Ezek a karcolások viszont hamar begyógyulnak, nyom nélkül eltűnnek. Pláne, ha egy pici anyatejet is csöpögtetsz rájuk.
-
Magassága 31 centiméter körül lehet. Súlya hozzávetőleg 700 gramm. Combcsontja 4,4 centiméter hosszú, fejátmérője 6,4-7,5, mellkasának átmérője 5,5-5,7 centiméter körüli lehet. Ha a piacon járva a padlizsánt fogd a kezedben, jusson eszedbe, hogy a babád most ekkora lehet. Ha most születne, akkor nagy erőfeszítéseket kellene tenni az életbenmaradásáért, de köszönhetően a fejlett orvosi műszereknek, rendelkezésre állnak az eszközök, hogy életben tartsák.
-
Ezen a héten már eléggé fejnett ahhoz a szervezete, hogy ha most megszületne, akkor kis ideig életben maradna. Sajnos azonban tényleg csak rövid ideig, így drukkoljunk, hogy ez a hét még mindenképp odabent teljen. A kis tüdeje ugyanis nem eléggé érett még a feladatra, hogy oxigénnel lássa el a testet. Bár, léteznek tüdőérést gyorsító szerek, és az orvosi technika is egyre fejlettebb, azért mégis jobb helye van a babának a mama hasában még.
-
A körmei kialakulóban vannak, már majdnem teljesen készek. Tudtad, hogy születés után a baba körme még a körömágyhoz van nőve, és onnan fokozatosan válik el. Ezért a szüleést követő hetekben nem is kell vágni az egyébként papírvékony körmöket, maguktól letöredeznek. Csak akkor kell vágni, ha a körömágyat a művelet során már biztosan nem sértjük meg ollóval, csipesszel.
-
A baba sokat iszik a magzatvízből. Gyakorolja a szopó mozdulatokat, a nyelést, ezáltal fejlődik az emésztőrendszere. A magzatvízben található anyagok emésztésével lassan mekónium, azaz magzatszurok termelődik a bélrendszerében. Ez a magzatszurok majd csak a születést követően távozik a baba szervezetéből, sötétzöld, ragacsos anyag formájában.
-
Ha mostanság mennél ultrahangra, és a baba is akarja, akkor már biztosra tudják mondani a baba nemét. Csak akkor bizonytalanok az orvosok, ha a baba úgy fordul, hogy nehéz megközelíteni az intim tájékot, vagy szorosan összeszorított combokkal csücsül. Ilyenkor ugyanis a heregolyók ugyan látszatnak alulról, de a hímvesszőt nem láthatják. Ilyen esetekben gyakran a kisfiút is gyakran kislánynak mondják.