2025. január 25., szombat - Pál napja

mt

  • Kutacs

    Pocakkal » Pocakos szótár

    kutacsA kutacs (fonticulus) a csecsemő koponyájának az a puha része, ahol a koponyavarratok találkoznak. A csecsemő koponyáján hat kutacsot különböztetünk meg, de a szülők általában csak hármat tudnak kitapintani. Ezek az elülső, és a két hátulsó kutacsok. A baba koponya a szülés-születés közben a kutacsok nélkül nagy mértékben deformálódna, de ezek hajlékonysága, rugalmassága biztosítja azt, hogy a szülőcsatornában megnyúlhasson a baba koponyája, és a szülést követő pár napban ismét visszanyerhesse kerekded formáját.
  • Kolosztrum vagy előtej

    Pocakkal » Pocakos szótár

    szoptatA terhesség utolsó harmadában, illetve a szülés után termelődő, kis mennyiségű anyatejet nevezzük előtejnek, illetve kolosztrumnak. Állagát tekintve sűrűbb, mint az anyatej, színét tekintve sárgás. Szénhidrátban, fehérjében, antitestekben gazdag. Zsírtartalmuk alacsony (az újszülött gyomra a zsírokat nehezen emészti).
  • A köldökzsinór

    Pocakkal » Pocakos szótár

    köldökA köldökzsinórban két verőér (köldökartériák) és egy visszér (köldökvéna) fut spirálisan, amelyeket rugalmas, vastag, zselés anyag ölel körül, az ún. Wharton-kocsonya, lényegében ez képezi a köldökzsinór anyagát. Ennek fő funkciója az erek összenyomódástól való védelme. A három ér szállítja a tápanyagokat és az oxigént az embrió, ill. magzat számára.
  • Stria

    Pocakkal » Pocakos szótár

    StriaA stria, azaz a terhességi csík a nők 2/3-ánál kialakul terhesség során de más, hirtelen súlygyarapodással, súlycsökkenéssel járó, akár betegség, akár szimplán elhízás során is előfordulhat a has, csípő, derék, fenék, comb, de sok esetben a mell oldalán is.Ilyenkor a szövetek rugalmasságukat vesztik, megreped a bőr felülete. Van olyan kismama, akinél nagyon hamar, és nagyon csúnyán, de van olyan is akinél egyáltalán nem alakul ki. Itt a jó genetikai tényezők is közrejátszanak.
  • NST

    Pocakkal » Pocakos szótár

    ctgAz NST mozaikszó a non-stress test kifejezés rövidítéseként adódik. Ez egy olyan vizsgálat, amely során a magzat mozgásait, a méh reakcióit papírszalagra rögzítjük. A terhesség 36. hetétől minden héten egy alkalommal végeznek NST vizsgálatot. A vizsgálat során (mely kb 20 percet vesz igénye) a kismama vagy az oldalán fekszik, vagy egy széken ül. 2 gumipántot rögzítenek a hasára, melyek 1-1 tappancskával van ellátva.
  • Lanugo

    Pocakkal » Pocakos szótár

    lanugoA lanugo, magzat testét borító elsődleges szőrzetet. Ez a puha, selymes szőrzet a magzat tenyere és talpa kivételével az egész testén megtalálható. Elsődleges szerepe, hogy a magzatmáz megtapadását segítse  bőrön, melynek segítségével a bőr felázása, illetve a magzatvíz bőrre gyakorolt egyéb káros hatása kivédhető. A magzat szőre a 12-14. terhességi héten kezd el növögetni, és a 19 hétre már az egész testén megtalálható.
  • Linea nigra

    Pocakkal » Pocakos szótár

    lineaLinea nigra: A köldöktől a szeméremdombig tartó, halvány barnás vonal, mely a terhesség 15. hetétől fokozatosan sötétedik, és szülés után eltűnik. Ilyen csík eredetileg mindenkinek van a hasán, nőknél, és férfiaknál egyaránt, de csak bizonyos hormonok termelődése, és jelenléte következtében történik meg a bőr ezen részének sötétedése.
  • AFP

    Pocakkal » Pocakos szótár

    vérAFP: Egy rövidítés, amely az alfa-fötoprotein névből származik. Ez egy olyan fehérje, amely koncentrációját az anyai vérből határozzák meg a terhesség 16. hetén. A vérvétel időpontja fontos, hiszen ezen fehérje szintje az anyai vérben a 33. hétig folyamatosan növekszik.
  • Baby blues (szülés utáni depresszió)

    Pocakkal » Pocakos szótár

    szomorúA nők 60-80%-ánál jelentkezhet szülés után kb 3-4. nap ez az állapot, általában az első gyermek születésénél. Járhat fáradékonysággal, hirtelen hangulatváltozással, ingerlékenységgel, gyakori sírással, félelem érzettel. A friss anyukák ilyenkor realizálják, hogy mekkora felelősség "szakadt" a nyakukba, szabadságukat pedig úgymond
    elvesztették, tapasztalatlannak érzik magukat.
  • Relaxin hormon

    Pocakkal » Pocakos szótár

    Relaxin hormonA terhesség során a placenta (méhlepény) termeli ezt a hormont. Fő feladata, a sárgatest szinten tartása, az anya pajzsmirigy működésének serkentése, és a magzat nemének kialakulása, nemi szerveinek fejlődése. Hatására javul a vesék és a szív vérellátása. Hozzájárul a méhnyak ellazulásához és megnyúlásához.
  • Placenta

    Pocakkal » Pocakos szótár

    placentaA placenta, vagy más néven méhlepény legfontosabb feladata a hormontermelés, amely a terhesség fenntartására szolgál, ezen kívül az anyai szervezetből származó oxigéndús vért és azzal együtt a tápanyagokat szállítja a magzathoz. A méhlepény a 12. hét környékén válik működőképessé, és a 18-20. hétre kialakul ki teljesen, de a terhesség alatt tovább növekedik. A baba születését követően néhány perccel, a szülés harmadik fázisában, a lepényi szakban születik meg. Szüléskor a súlya fél kilogramm körüli.
  • Mi az a BPA Free?

    Pocakkal » Pocakos szótár

    BPA FREEMár egyre több csecsemő terméken olvashatjuk ezt a feliratot: BPA Free. A BPA (Bisphenol A) az egyik legelterjedtebb műanyagipari alapanyag. Csomagoló anyagokat, műanyag edényeket készítenek belőle. A BPA-nak a szervezetre gyakorolt hatása túlzottan hasonlít az ösztrogénekéhez. A szervezetbe kerülve leköti az ösztrogénreceptorokat, de valójában persze nem hormon, ettől a szervezet összezavarodik. Mivel a nemi hormonok rengetegféleképpen alakítják a folyamatokat a szervezetben, szinte feltérképezhetetlen, hogyan torzítja fejlődésünket és működésünket.

  • PocakkalHétről-hétre
    • Hányadik hétben vagy?

Adaptive Media