A csecsemő egészséges táplálása
A csecsemő helyes táplálásával kapcsolatos alapvető követelmény, hogy a táplálék a csecsemő korának, fejlettségének és aktuális állapotának megfelelően:
- mennyiségileg elegendő és minőségileg helyes összetételű,
- biztonságos, a higiénés követelményeknek megfelelő,
- könnyen emészthető és élvezhető legyen.
A csecsemő számára a legjobb élelem az anyatej, ami képes ideális táplálékot biztosítani a kicsi testi és szellemi fejlődéséhez, növekedéséhez. A szoptatás páratlan biológiai és érzelmi hatást gyakorol a csecsemő és az édesanya egészségére, kapcsolatára! Az egészséges, megfelelően táplálkozó (a zsíros ételeket kerülő, sok gyümölcsöt, sok tejet, zöldségeket fogyasztó) anya teje optimálisan, megfelelő arányban tartalmazza mindazokat a táp- és védőanyagokat, melyek a fiatal (4-6 hónapos korú) csecsemő zavartalan fejlődéséhez szükségesek. Ebben az időszakban - ha elegendő az anyatej - nem szükséges pótlásként tápszer.
Az anyatejben levő enzimek segítik a kicsi emésztését és a későbbiekben - a szoptatott csecsemők körében - ritkábban fordul elő allergiás megbetegedés, cukorbetegség, székrekedés, magas vérnyomás, agyhártyagyulladás. A szoptatást akkor is fenn kell tartani ha a tej mennyisége nem elegendő, de ebben az esetben természetesen pótolni kell az anyatejet az orvos által előírt tápszerrel.
A tápszerek előnye: mikrobiológiai tisztaságuk, meghatározott vitamin-, nyomelem- és ásványi anyag tartalmuk, mennyiségi és minőségi tartalmuk stabilitása.
Nagyon fontos, hogy inkább tápszert kapjon a baba és ne tehéntejet (még hígítva sem)! Súlyos allergiás megbetegedést okozhat egy éves kor alatt. Ha mégis tejhígításra szorulunk, mert a csecsemő nem bír egyetlen tápszert sem, akkor - az orvossal megbeszélve - 6 hónapos kor után a tehéntejet rizsnyákkal hígítva (az orvos által meghatározott arányban, ami 2/3-osnál hígabb nem lehet) adható.
Fontos, hogy az anyatejen és a tápszeren kívül ne vezessünk be korán más tápanyagokat, mert allergiás megbetegedéseket okozhat.
Írta: Kaszás Ági (csecsemőgondozónő)