10 praktika a szúnyogcsípés megelőzésére
Ebben az évben az áradások miatt rengeteg szúnyog van. A permetezések, irtások hatására pedig agresszívebbek, jobban csípnek, és a csípés helye is sokkal csúnyább, mint azelőtt. Sokaknak feldagad, bepirosodik, nehezen múlik, erőteljesebben viszket. Az orvosok azt állítják, hogy a gyerekek nagy része allergiás a szúnyogcsípésre. (Lassan már a tiszta levegőre is allergiások leszünk…) Jobban járunk tehát, ha megpróbáljuk megelőzni a bajt, és harcba szállunk a szúnyogokkal a kevesebb csípés érdekében. Összeszedtem néhány szúnyogűző praktikát Nektek:
- A szúnyogok nem szeretik a citrusok illatát, így ha az ablakunkba citromfüvet ültetünk, akkor kevesebb jön be hozzánk éjszakára. Ugyanez igaz a levendulára is, amit már nagyanyáink is szúnyogriasztóként használtak. (Körbement egy körlevél a fél világon, hogy egy csomag vaníliás cukrot tegyünk a szobába, és nem jönnek majd a szúnyogok. Ezt kipróbáltam, de nem működik.)
- A szobát, ahol alszunk, nappal szellőztessük, és este, mielőtt felkapcsolnánk a lámpákat a lakásban, csukjuk be az ablakokat.
- A barkácsboltokban 1000 forint körüli összegért lehet kapni szúnyoghálót. Manapság trendi, ha a tépőzáras megoldást választjuk. Egy vékony tépőzár-csíkot felragasztunk az ablakkeretre, és a méretre vágott hálót csak rányomkodjuk.
- Kiságyra is létezik szúnyogháló, vagy használjunk esetleg egy zárható, földig érő baldachint. Arra figyeljünk ezek használatakor, hogy alatta ne legyen szúnyog, mert akkor gyakorlatilag összezárjuk a csemeténkkel. Babakocsira, mózeskosárra gumis szélű hálót gyártanak, de barkácsolhatunk mi is egyet magunknak otthon.
- Használhatunk kemikáliákat is. Már spray, krém és törlőkendőformájában is létezik szúnyogriasztó. Ennek kellemetlen szaga tartja távol a rovarokat. Ha lehet, akkor kisgyereknek válasszunk olyat, amelynek a hatóanyaga gyógynövények kivonatából készült, és nem káros a kicsi egészségére.
- Találkoztam most egy szúnyogriasztó karszalaggal, amit csak föl kell csatolni, és távol maradnak a vérszívók. Lehet karra, vagy bokára is tenni. Kíváncsi vagyok a hatására. Ha valaki már próbálta, jelezze, hogy érdemes-e ilyet venni. Ez utóbbi két megoldás akár kirándulásokkor is hatásos lehet, és a szúnyogokon kívül például a kullancsok ellen is hatásos.
- Használjunk a gyerekszobába elektromos szúnyogriasztót. Már, ha még kapsz a boltokban… Mi ugyanis égre-földre keressük, de mindenhol hiánycikk a környezetünkben, olyan sokan veszik. Szobánként egyet elég konnektorba dugni. Létezik párologtatós, ami illatanyagot bocsát ki, és elűzi a szúnyogot, létezik olyan, ami hangot ad ki és így a nőstény szúnyogokat tartja távol, és létezik olyan is, ami magához vonzza a vérszívókat, és megpörköli, elpusztítja.
- Léteznek szúnyogűző gyertyák, mécsesek, füstölők, amelyek szintén az illatukkal szó szerint elűzik a szúnyogokat. Ezt mindenki döntse el, hogy beltérre vagy kültérre alkalmazza inkább.
- Kissé elavult módszer az enyves papír kitűzése, amire egyszerűen ráragadnak a vérszívók.
- Lefekvés előtt az összes ablakot becsukva, mindenkinek a kezébe légycsapót adva, jól elszórakozhatunk a szúnyogvadászattal. A végén pedig reménykedhetünk, hogy nem maradt egy sem, és a felpörgött csemetéket gyorsan nyugtassuk meg, altassuk el. Nagy hátránya, hogy a falon lecsapott bogarak, rovarok foltot hagynak, úgyhogy ha lehet, akkor azonnal mossuk le a helyét. Pláne, ha már egy kis vért is szívott.