Hasznos tanácsok a kánikula idejére
Az utóbbi néhány nyár rendkívül meleg volt, sorra dőltek a melegrekordok. Ez várható idén is, talán kicsit fokozottabban, hiszen az ózonlyuk mérete miatt egyre több, káros, UV B sugárzás éri a földet, és egyben minket is. A meleg miatt kellemetlenül érezhetjük magunkat, megfájdulhat a fejünk, szédülhetünk, hamar kiszáradhatunk, a káros sugarak pedig a szemünket, bőrünket nagymértékben roncsolhatják. Valahol azt olvasták be a minap, hogy 15 perc alatt a felnőtt ember bőre is sérül a napon, a megfelelő védelem nélkül. A kisgyerekek például a különösen veszélyeztetett csoportba tartoznak, ezért fokozottan kell figyelnünk rájuk.
Íme, néhány alapszabály, melynek betartása majdnemhogy kötelező érvényűnek tekinthető:
- Kánikulában a szabad levegőn tartózkodást időben korlátozzuk a kora reggeli (6-10 óráig), vagy a késő délutáni órákra (17-21 óráig). A meleg órákat töltsük otthon a besötétített, hűvös, klimatizált szobában.
- Éjjel szellőztessünk, ne nappal!
- Naponta többször zuhanyozzunk langyos, hűvös vízzel.
- Kint tartózkodás alatt a gyerekekre adjunk karimás kalapot, amely nem csak a feje tetejét védi, de a nyakát sem engedi leégni.
- A gyerek szemét UV-szűrős napszemüveggel védjük.
- A bőrre magas faktorszámú naptejet kenjünk. Kisgyerek esetében 30-50 a javasolt. Figyeljünk arra, hogy napra kerülés előtt fél órával kenjük be magunkat, és a fürdőzések alkalmával pótoljuk a lekopó naptejet, amennyiben arra szükség van.
- Hordjuk világos, szellős műszálaktól mentes ruhákat.
- Ne a kánikula időszakára tegyük a bevásárlásokat! Vagy a gyerekeket ne vigyük magunkkal. Ha mégsem tudjuk senkire bízni, akkor se hagyjuk SOHA szellőzés nélküli, zárt autóban egyedül sem a napon, sem árnyékban.
- Pótoljuk az izzadással elvesztett folyadékot. A napi folyadékigény még gyermekek esetében legalább fél, felnőtteknél minimum egy literrel megnő, előzzük meg a kiszáradást! A legjobb folyadékpótló a víz, ásványvíz, tea, fiatal csecsemőknek kizárólag az anyatej. Kerüljük a cukros üdítőket!
Nagyon fontos, hogy ha napszúrás tüneteit észleljük magunkon, gyermekünkön (szédülés, hidegrázás, hányinger, rosszullét), azonnal forduljunk orvoshoz!