Receptek 8-10. hónapos babának
Ebben az életkorban a receptek sokaságának már csak fantáziánk szabhat határt. A baba most már nemcsak pépeset eszik, hanem egyre szívesebben rágcsál. Ezt a fejlődést támogathatjuk, ha egyre kevesebb pépes ételt és egyre több darabosat kap. Uzsonnára adhatunk apróra vágott puha gyümölcsdarabkákat, kölesgolyót, bulátát, párolt borsót, kukoricát, párolt vajbabot. Mostantól a legtöbb receptnél nem a babának szánt mennyiségeket írom, hanem a 3 főre (papa, mama, baba) szánt adagokat.
Végre elérkezett a tejtermékek ideje is, ezekkel változatosan gazdagíthatjuk az ételkínálatot. A zöldségek többségéből készíthetünk rakott zöldséget tejfellel-sajttal megkenve. Zsiradékból is többfélét lehet már adni, és nem szabad spórolni vele, mert nagyon egészségesek, de nem mindegy, hogy mit adunk.
A legjobb az olívaolaj, de emellett adhatunk étolajat, vajat is. A margarinokkal óvatosan kell bánni, mert rengeteg adalékanyagot tartalmaznak, ezért mindenképpen nézzük meg, mi van a csomagolásra írva! Disznózsírt még nem szabad adni a picinek, de például libazsírt, kacsazsírt már kaphat. Persze egyelőre ne zsíros kenyérrel etessük, hanem a főzelékébe, ételébe keverjünk bele 1 teáskanálnyi mennyiséget, illetve az ételek elkészítéséhez használjuk a zsiradékokat.
A hagyományos főzelékek többségét most már kaphatja a pici, de rántás helyett burgonyával keverjük ezeket. Adhatunk hagyományos kelkáposzta, tök, bab, lencse, borsó és finomfőzeléket, lehetőleg legfeljebb csak minimális tengeri sóval ízesítve.
Most már kaphat a baba csirkemájat is. Ezt maximum heti egy alkalommal eheti, de igen fontos a vastartalma miatt. A legegyszerűbb, ha a húslevesből adjuk oda neki a répával és egyéb leveszöldségekkel összetörve, de egyéb főzelékekbe is keverhetjük. Ha eddig nem tettük, most már a kicsit is odaültethetjük az ebédlőasztalhoz, hiszen a legtöbb ételt már közösen eheti velünk.
Kapros szósz
5 dkg kukorica- vagy rizslisztet serpenyőben (lehetőleg teflonosban, hogy ne ragadjon le) szárazon felhevítünk, 1 evőkanál olívaolajat teszünk hozzá, majd felengedjük 3 dl csontlével (húslevessel). Jó alaposan mártás sűrűségűre keverjük. 1 csomó apróra vágott kaporral főzzük 10 percig, majd egy csipet tengeri sóval és egy negyed citrom kifacsart levével ízesítjük.
Ha sült húst (esetleg főtt marhahúst) tálalunk mellé főtt burgonyával, akkor családi ebédhez szósznak is kiváló.
Sárga zöldbab vajban forgatva
10 deka sárga vajbabot megmosunk, a szárát levágjuk, majd vízben jó puhára főzünk. 10 deka vajat megolvasztunk és a megpárolt babot ezen forgatjuk meg. A baba egyben is tudja enni a babokat, de adhatunk neki mellé krumplipürét is, a saját ételeinkhez pedig kiváló köret lehet belőle (pl. sült csirkecombhoz).
Spenótfőzelék
A spenótot vízben megpároljuk (lehet mirelit spenót is, de a friss jobb), 1 szem krumplit megtisztítunk, apróra vágva vízben megfőzzük, hozzápárolunk egy gerezd fokhagymát is, majd a spenóttal összeturmixoljuk.
Házi gyümölcsjoghurt
Valamilyen szezonális gyümölcsöt (pl. alma, őszibarack, meggy, sárgadinnye, sárgabarack, szőlő, szilva, banán, narancs) 1 pohár joghurttal (lehetőleg élőflórás) összeturmixolunk.
Nem muszáj a boltba szaladgálnunk joghurtért, ha veszünk egy pohár jó minőségű élőflórás joghurtot, beletesszük 1 liter 3,5 százalékos tejbe, majd a hűtőben 3 napig tároljuk. Ennyi idő alatt a tejből joghurt lesz.
Házi gyümölcsfagylalt
1 éves kora után az elkészített gyümölcsjoghurtot kevés porcukorral és tejszínnel keverhetjük, majd jégkockatartóban lefagyaszthatjuk. Így finom és egészséges jégkrémet adhatunk a kicsinek.
Forrás: Kismamablog
Küldd be hozzánk Te is saját bébiétel receptedet!