Szeptember 8. (Fecskehajtó) Kisasszony napja
A nap fecskehajtó jelzője arra utal, hogy ezen a napon kezdenek készülődni a költöző madarak is, hogy megkezdjék ősz vándorlásukat.
Néphagyomány szerint ezen a napon a nőknek, nem volt szabad dolgozni, különösen fonni volt tilos; mivel ez a nap "tiltó nap" volt.
Magyarországon kedvelt búcsú nap. Az ünnepségen játszott játékok és desszertek jeles darabja a dió volt. Így diós süteményekben nem volt hiány, a gyerekek meg diógurító versenyt, arany dió kereső versenyt játszottak.
Az hívő asszonyok "Mária jelenést" remélve a szabadban, a határra kigyalogolva várták a napfelkeltét. Azt tartották, hogy az arra érdemesek megpillanthatják a nap első sugarainál Kisasszonyunkat.
Ha ezen a napon esik az eső, esős ősz várható.
A hegyekben élő szőlős gazdák reménykedtek benne, hogy Kisasszony nap hajnalán nem fog fagyni, mert akkor az hosszú, meleg ősz várható, ellenkező esetben hideg és rossz szőlőtermés:
Az őszi gabona vetést is ezen a napon kezdték meg, hagyomány volt az elvetendő búzát Kisasszony napján kiteríteni hajnalban a szabad ég alá, hogy a hajnali harmat által a Jóisten megszentelje azt, hogy bőséges termést hozzon.
Ha hidegre fordulnak Máriák, savanyúak lesznek."