Szent Iván éj (Keresztelő Szent János ünnepe) - június 24. előestéje
Keresztelő Szent János ünnepe már az ötödik században elterjedt volt, a magyar néphagyomány is hasonlóképpen emlékszik meg róla. Nevéhez - és magához az ünnephez - a fényt, a világosságot, a tüzet, az egészséget, tisztaságot, megtisztulást, megújulást és szerelmet fűzik.
A Máltai Lovagrend, Firenze és Kanada is védőszentjét látja Szent Jánosban. Ugyanakkor "betegséget" is neveztek el róla, mégpedig a "Jánostánc"-ot, mely a Szent Iván éj ünnepén tartandó tűz tánc (tűzön átugrálás) során szedi áldozatait, a szerencsétlenül járt, lelkes ünneplők között.
Nyári napforduló, a csillagászati nyár kezdete.
Sokan vitatják, hogy június 21. vagy 24. a pontos dátum. A régi naptárak és az időeltolódás miatt a csillagászok a 21-ét tekintik eme jeles napnak. Ez az év legrövidebb éjszakája és a leghosszabb nappala.
Néphagyományok misztikus tulajdonsággal illetik ezt az estét, ezen az estén megtörténhet minden, varázslatok, kívánságok teljesülhetnek, stb. Pogány hagyományok szerint ez a fény, fényjáték (sötét-világos), tűz ünnepe. Ilyenkor örömtüzeket gyújtanak az emberek, ünnepelve (segítve) a fényt, elűzve a sötétséget. Éltetik a tűz létezését. A magyar nép szokása például a tűzbe vetett alma evése, mert aki azt elfogyasztja, nem lesz beteg.
Ha már fény, akkor a sötét oldalt, sötétséget, árnyakat se felejtsük el. Népi hiedelmek szerint, a különböző korok, vallások, népek papjai, spirituális varázslói ezen az éjjelen önkívületi állapotba esve a Tejúton keresztül eljutnak a holtak földjére, ahol a holtaktól segítséget, útmutatást, jövendölést kaptak a jövőre nézve a családról, termésről, istenekről.
Napjainkban a Múzeumok Éjszakáját rendezik meg ezen a napon, mikor éjbe nyúló nyitvatartással lehet megtekinteni a különböző kiállításokat.
Feltöltötte: Adrienn. Köszönet érte.
Töltsd fel Te is kreatív- és játékötleteidet, receptjeidet, hogy mi is kipróbálhassuk!