A bárányhimlőről röviden
2022-05-06 23:15:05 -
A bárányhimlő más néven varicella egy heveny, erősen fertőző vírusbetegség.
A bárányhimlő kórokozója
A varicella-zoster vírus a külvilágban közepes ellenálló képességű.
Járványtan
A betegség főleg cseppfertőzéssel terjed. A légáramlat segítségével (ŕ2C7 "repülő vírus") terjed, ezért a fertőzéshez a beteggel való közvetlen érintkezés nem szükséges. A beteg a kiütést megelőző naptól a hólyagok beszáradásáig fertőzőképes. A betegség kiállása életre szóló immunitással jár.
A bárányhimlő lappangási ideje
2-3 hét
A bárányhimlő tünetei
A kiütések megjelenése előtt 1-2 nappal levertség, fejfájás, étvágytalanság, láz, majd gyorsan múló kiütések is megjelenhetnek. A kiütések az arcon, a hajas fejbőrön, a törzsön szoktak kezdődni, de rövidesen szétszórtan az egész testen is megjelenhetnek. Előbb színes gombostűnyi bőrpír, majd göbcsék jelentkeznek, amelyeket hólyagok kialakulása követ. A hólyagok tartalma víztiszta, majd 2-3 nap múlva megzavarosodik, gennyes hólyaggá alakul, majd közepe behúzódik, és utána pörkösödés következik be. A pörk 1-2 hét után hegképződés nélkül leválik.
Mivel a kiütések kialakulása nem egyszerre történik, így különböző fejlődési stádiumú kiütések láthatók egymás mellett. A kiütések viszketnek, ezért a gyermekek nyugtalanok,étvágytalanok. Vigyázni kell arra, hogy ne vakarják ki, mert akkor hegesedéssel gyógyul.

A bárányhimlő szövődményei
A varicella leggyakoribb szövődménye az elkapart hólyagok gennykeltő baktériumokkal való felülfertőződése. A pneumonia (tüdőgyulladás) ritka, rendszerint enyhe lefolyású. A thrombocytopenia többnyire spontán gyógyul.
A bárányhimlő kezelése
Általában tüneti kezelés, pl. lázcsillapítás.
Ügyeljünk a tisztaságra, és akadályozzuk meg a hólyagok elkaparását (körmök levágása).
Először célszerű csak a testhajlatok tisztogatására szorítkozni, de 2 nap után a beteg már fürdethető.
A bőrviszketés hintőporral, rázókeverékkel enyhíthető.
Nekünk az orvos ajánlotta azt is, hogy a fürdővízbe tegyünk szódabikarbonát!
A bárányhimlő megelőzése
Már van a bárányhimlő ellen védőoltás is, amely kb. 10 nappal az oltás után enyhe lázat, múló kiütéseket okozhat, de közel 100%-os védelmet nyújt.
A varicella nem bejelentendő fertőző betegség. A beteg a pörkök leválásáig közösségbe nem mehet!
Írta: bernadett28 Köszönet érte!
Írj nekünk Te is, és ha arra érdemes írást küldesz, akkor azt mielőbb publikáljuk!
- noveknegabi2010-04-09 22:45:32Sziasztok!
Nem tudom, ki az, aki tudna nekem segíteni. A következő a gondom.
A nagy fiam most bárányhimlős. Hétfőn este kezdtek kijönni rajta a pöttyök, és már szerdán, csütörtökön sebes (varros) volt a teteje. Nem is sok pöttye van, inkább a fején, a vállán, és a melléig, de lefelé alig van valami. Nekünk nem volt gennyesedés, legalábbis én nem vettem észre.
Kérdésem, hogy szerintetek ez még később visszajöhet? Mármint lehet újra nagyobb korában bárányhimlős? Mert azt hallottam, hogy ha nem jön ki rendesen, nem lesz sok pöttye, akkor az még később újra kialakulhat. Mivel nem hinném, hogy Bencének rengeteg pöttye lenne, ezért most ettől tartok, hogy ha nagyobb lesz újra kialakul.
Válaszaitokat előre is köszönöm: Novekné Gabi
ui: Nagyon jónak tartom a cikket Bernadett 28 - Adrienn2010-04-10 08:35:08Én úgy tudom, hogy ha egyszer elkapta, akkor már többet nem lehet bárányhimlős. Életre szóló védettség alakul ki.
- noveknegabi2010-04-10 14:42:45Köszönöm a választ, bízom benne, hogy nem lesz baj.
További szép napot nektek, Üdvözlettel: Novekné Gabi - bernadett282010-05-05 10:25:03Sziasztok!
Hát még én is úgy tanultam,hogy csak egyszer jöhet ki,de erre mosz rácáfolnék. Szabina már elkapta 15 hónaposan,erre most megint elkapta 6 évesen.Ha nem velünk történik el sem hiszem,hogy 2x is lehet bárányhimlős. Most azt várom,hogy ki jön-e a Timin vagy a Danin. - Adrienn2010-05-05 10:50:24Ó, szegény Ti! én úgy tudom, hogy a bárányhimlő vírus a csontvelőben raktározódik, és csonttörés, csontrepedés estén kiszabadulva, ismét bárányhimlős tüneteket okoz helyileg, területileg. Ezt övsömörnek nevezik, ha csak a törzs oldalán jelenik meg körben, övszerűen. Nagyon-nagyon ritka, hogy az egész testre kiterjed. Kisgyerekeknél gyors a gyógyulása, felnőtt korban már hetekig, hónapokig is eltarthat. Arról nem tudtam, hogy kétszer is el lehet kapni a bárányhimlőt. Arra gyanakszom, hogy nem megfelelően lett diagnosztizálva akár az első, akár ez, a mostani... nem lehet?
- bernadett282010-05-05 10:56:34De jó lett diagnosztizálva,ugyanaz volt a dokink akkor is és most is. Én is nehezen hittem el,de már hallottam más anyukától,hogy azt mondta nekik a doki,hogy 2x is ellehet kapni. Most nem jött ki annyi pötty rajta mint elsőre. Más nem lehet,mert nézegettem a neten is,például a rózsahimlőt is,de nem az. Különben az oviban sok gyerek volt bárányhimlős.
- Adrienn2010-05-05 11:04:01Hihetetlen, de ezek szerinte előfordulhat! Jobbulást kívánok nektek!
- bernadett282010-05-05 11:25:10Köszi. Már holnap megy oviba. Csak a többiek miatt szorítok,hogy ne kapják el.
- Adrienn2010-05-05 12:22:11Ha már nem gennyes, akkor nem fertőz. A pörkök, ha már szárazak, akkor nem kapja el senki.
- avigal2010-05-05 20:48:24Zoé megkapta 9 hónaposan majd tavaly 2,5 évesen megint.Mind kétszer nagyon enyhe volt ,de remélem nem lesz gond később belőle.
- noveknegabi2010-05-05 21:04:38Sziasztok!
Bence fiamnak már elmúlt a himlője, bár igaz, hogy néhol még mindig látszik egy-egy pötty. Nagyon nehezen múlnak el. Most meg még ráadásul az 5 hónapos ikreim is elkapták, Bálinton rengeteg volt, és hogy megelőzzük a tüdőgyulladást, Zoviraxot is kellett neki adnom (neki ugyanis valószínűleg vele született hörgő szűkülete van, ami miatt nehezebben viseli az ilyen betegségeket, és nem hiányzik a tüdőgyulladás sem), Briginek nem volt annyira sok pöttye, de még a tenyerén és a talpán is volt egy-egy pötty. Én is aggódtam, hogy esetleg később újra kijön, de a dokink szerint ELVILEG nem fog már, de akár 15-20 év múlva, ha egy bárányhimlőssel találkozik, és az immunrendszere nem elég erős, újra előjöhet, akármilyen sok kiütése is volt. Érdekes azonban, hogy egyik gyereknek sem viszketett egyik pötty sem. Kiváltottam a hintőport, de nem is használtuk, Bálintnak 2x este, mert azt hittem azért hisztis, de aztán kiderült, hogy mégsem.
Szóval nem biztos, hogy életre szóló védettség alakul ki, igaz, a mai világban már sokkal agresszívebbek ezek a hülye vírusok és baktériumok.
Bocsi, hogy megint hosszú lettem, szép estét és napot mindenkinek! Sziasztok! Gabi - Adrienn2010-05-05 22:27:57Igen, nekem is van egy ilyen gyanúm, hogy a jól ismert bárányhimlő is képes mutálódni. Vagy már mindenben az összeesküvés elméletet keresem?
- lányoroszlán2010-06-13 11:15:19sziasztok!kérdezném hogy most a kislányom 17hónapos lesz pár nap múlva és elkapta a bárányhimlőt és szeretném tudni hogy kimehet e az udvarra játszani és fürdethetem-e?nem tudom bent tartani a házban és szeretném tudni hogy lesz e valami mellék hatása ha kint tartózkodik?
- Adrienn2010-06-13 17:13:01Csak akkor próbáld bent, ágyhoz közel tartani, ha láza van. Egyébként az udvaron, árnyékban, ahol más gyerekkel, felnőttel nem találkozik nyugodtan ücsöröghet, jó idő van kint.
Fürdetni nem szabad, csak tusolni ilyenkor, nehogy a pörkök leázzanak, elfertőződjenek.
Próbáld játékokkal lekötni, nem tesz jót az intenzív mozgás ilyenkor. Had dolgozzon a szervezete, ő meg pihengessen néhány napig. Kint, vagy bent, tök mindegy, csak ne rohangáljon.
Illetve figyelj rá, hogy az izzadás nem tesz jót a sebnek. A sós létől csípni fogja, ami amúgy is viszket. öltöztesd szellősen, de ne fázzon meg. - lányoroszlán2010-06-13 17:25:15köszönöm a választ!amúgy hány nap alatt kezd el pörkösödni?
- Adrienn2010-06-13 17:31:493-4 nap körülbelül. Előtte hólyagos, zavaros lesz a víz a hólyagban, majd úgy visszaszárad, és közben viszket. de folyamatosan jönnek a pöttyök, úgyhogy mire az első kör már pörködösik, még jönnek mellé "fiatalabb" kiütések, hólyagocskák. 1-2 hét, mire az összes leszárad.
Ha még nem regisztáltál, itt megteheted.