A meddőség
Meddőségről akkor beszélünk, ha fogamzásgátlás nélkül - rendszeres nemi élet mellett - másfél - két év alatt nem jön létre a terhesség. (Amennyiben mindkét fél egészséges, a párok 75%-a fél éven belül terhességet jelez vissza. Egy éven belül ez a szám 90%-ra, két éven belül általában 95%-ra emelkedik.)
A meddőség lehet női vagy férfi, illetve elsődleges (a pár női tagjánál még nem fordult elő terhesség) avagy másodlagos (a nő már volt várandós, esetleg szült is). Vizsgálatok szerint a meddőség 50%-ban a női, 35%-ban férfi oldalon mutatható ki. 10%-ban mindkét fél felelős, 5%-ban az oka ismeretlen.

A meddőség okai
A meddőség legfőbb okai között a szervi rendellenességek, gyulladásos folyamatok, hormonális zavarok említhetők.NŐI RÉSZRŐL a legáltalánosabb okok:
- fejlődési rendellenességek (méh, petevezetők, petefészkek, hüvely)
- szervi eltérések (pl. elzáródott petevezetők)
- gyulladások, baktériumok jelenléte (sorozatos felfázás)
- nemi betegségek (pl. chlamydia)
- hormonális zavarok (az agyalapi mirigy /hypofizis/ által termelt tejelválasztást serkentő hormon /prolactin/ túltermelődése. Kevés FSH és LH termelés. Magasabb a hím nemi hormon szintje; kevés tüszőhormon termelődik, vagy kevés sárgatest hormon képződik. A pajzsmirigy túl/ avagy alulműködik. Alaposabb endokrinológiai kivizsgálás része a vércukor és az inzulin mérése is.)
- PCOS: (policisztás ovárium szindróma: nincs tüszőérés, avagy hiányzik az ovuláció (a petesejt kiszabadulása a tüszőből. Ilyen esetben a menstruáció is ritkán jelentkezik.
- Endometriózis : a hasüregben (a kismedencében) szerteszét olyan szigetek láthatók, amelyek szöveti szerkezete a méhnyálkahártyáéval azonos. A menstruáció igen fájdalmas, mert a leváló méhnyálkahártya nem csak a hüvely felé távozik, hanem a petevezetékeken keresztül a hasüregbe is. - pszichogén faktorok: csak az "ép testben van ép lélek ".
- kromoszóma rendellenességek: a nemi szervek csökevényesen, vagy egyáltalán nem fejlődnek ki. (Pl. TURNER szindróma, a több mint 2 X kromoszóma /X poliszómiák/, a kevert nemiség /hermafroditizmus/) - hematológiai problémák (pl. Leiden - mutáció)
A FÉRFI OLDAL leggyakoribb meddőségi problémái:
- Szervi problémák (pl. gyermekkori here leszállási zavarok, a here kivezető csatornájának a hiánya, heresorvadás, dülmirigy túltengés /prosztata hipertrófia/ stb.)- a sperma mennyiségi és/vagy morfológiai elégtelensége, lassabb mozgása, teljes spermahiány, stb. - olyan előzetes terápia, mely sterilitást okozhat (pl. kemoterápia).
- hormonális zavarok - kromoszóma rendellenességek
Amikor MINDKÉT OLDALON probléma adódik:
- immunológiai eredetű meddőség: a méhnyak nyákja (cervyx) spermium ellenanyagot tartalmaz. Ennek oka lehet fővércsoport /AB0/, Rh csoport, valamint fehérvérsejt csoport /HLA/ összeférhetetlenség.- genetikai problémák.
Mikor indokolt a pár kivizsgálása?
- másfél - két év rendszeres, védekezés nélküli nemi élet után,- nőknél betöltött 35 év, férfiaknál 45 év felett,
- sorozatos vetélés esetén,
- ha a pár egyik tagjának volt már korábbi gyermektelen kapcsolata.
Hová forduljon a pár?
- először a háziorvoshoz, vagy közvetlenül a nőgyógyászhoz. A további vizsgálatok ezen szakorvosok véleménye után következnek.Forrás:Wikipédia