Kerék Imre: Farsang
Arcod rejtsed álarc mögé, öltsél cifra maskarát, szökjünk, tomboljunk. Itt a farsang, pönögjenek citerák!
Sült malacka vicsorít ránk fehér gyöngysor a foga, Együnk-igyunk, dorbézoljunk, nyekeregjen a duda!
Járjuk-ropjuk, hadd dobogjon nyírfakéreg bocskorunk! Három napig tart a vígság majd a böjtben alhatunk.
Kanizsa József: Farsangi maszkabál
Maszkabálba készül az utca, A talpalávalót Pőce Gyula húzza. Ringyes rongyos maskarák, Szalma, meg kukorica figurák, Fura táncuk fürgén ropták. Szólt a nóta táncolt a láb, Nevettük a sok maskarát.
Csoóri Sándor: Farsang napi kutyabál
De érdekes volna, ha kutyabál volna, s farsang napján minden kutya bálba kutyagolna. Nagy kutya is, kis kutya is, kit csíp még a bolha is.
Komondor kényelmes, lassú táncot ropta, Puli Pali csárdást, ahogy meg van írva; sötét szőre, bozontja a szemébe lógna. Csau csacsacsázna, a foxi bokázna, a többi vén kutya meg leülne a hóba.
Gazdag Erzsi: Itt a farsang
Itt a farsang, áll a bál, keringőzik a kanál, Csárdást jár a habverő, bokázik a máktörő.
Dirreg, durrog a mozsár, táncosra vár a kosár, A kávészem int neki, míg az őrlő pergeti.
Heje-huja vigalom! habos fánk a jutalom. Mákos patkó, babkávé, értük van a parádé.
Czeglédy Gabriella: Áll a bál
Farsangi fánk, pufóka, teremben áll a móka. Kéményseprő, Piroska, a szakács meg a kukta ropják együtt a táncot, mind megeszik a fánkot.
Vidor Miklós: Bolond-bál
Bolond-bálban jártam az este, a szamárral táncolt a kecske. Három majom húzta a nótát, vasvillával ettek szamócát. Be is csípett egy-két legényke, lisztes zsákot húztak a pékre, hordón lovagolt egy bohóc ott, két füles dinnyével golyózott. Nyúlfi elől iszkolt a róka, fején árvalányhaj- -paróka, víg paprikajancsi dobolt rám!- ilyen volt a híres bolond-bál.
|
Nyulász Péter: Farsang
Van egy vágyam: gomba lenni, nagyra nőni fél nap alatt, lenne rajtam csipkegallér, és egy jó nagy pöttyös kalap. Meggondoltam mégse gomba, inkább messze szálló lepke, fejem búbján két kis csápom, hátamon meg szárnyam lenne. Pille nem jó, hanem cica! Elég lesz egy csíkos ruha, cérna bajusz, hosszú farok, láthatnák, hogy macska vagyok. Talán mégis rendőr inkább, tányérsapkás, komoly, délceg, esetleg egy kalóz vezér, vagy egy fehér lovas herceg. Van még pár nap eldönteni, mi legyen a tuti jelmez Az a fő, hogy nemsokára felvonulós jelmezbál lesz: ágyú dördül, sípszó harsan: fület sértő-bántó fals hang. Dudafújó, kerepelő, télkergető, zsongó farsang.
Pálfalvi Nándor: Farsang
Táncra, táncra kisleányok, daloljatok fiúk, itt a farsang, haja-huj, ne lássunk most szomorút!
Mert a farsang februárban nagy örömet ünnepel, múlik a tél, haja-huj, s a tavasznak jönni kell!
Sarkady Sándor: Farsang
Fruskák, Zsuzskák, Dorottyák, Járják a bolondját: Dínomdánom vigalom,- Nincs a táncra tilalom!
Maskarások, bolondok, Rázzátok a kolompot: takarodjon el a tél- Örvendezzen, aki él!
Drégely László: Farsangi bál
A zenészek Muzsikálnak, Fürge lábak Táncot járnak, Járja Sára, Meg a párja, Víg a kedvük Itt a bálba'. Táncol a bohóc, Huszár, medve, Sanyi manó Mek-mek kecske, Mazsola is Vígan járja, Böbe baba Lett a párja, Sürög-forog A sok népség, Reggelig tart A vendégség.
Gyárfás Endre: Varjúfarsang-Kárkarnevál
Szól a Csóka: -Varjú Vendel! Holnap bál lesz, ne feledd el! Diszkógöncben vagy frakkban, légy ott, hiszen farsang van; fürge szárnyán mókát szállít január. Ám a Varjú ennyit mond csak: -Kár, kár, kár. Végül persze elmegy Vendel, polkázik a verebekkel, tangózik a sirállyal, mulatatja vidám dal. S mikor farsang farkát húzza február így szól Vendel: -Kár, hogy elmúlt, kár, kár, kár!
|