Kökény lekvár
Késő ősi időszakban is bátran szedhető még a kökény. Ilyenkor talán még könnyebb leszedni, hiszed a dércsípte levelek már lehullottak, és csak a zamatos gyümölcs maradt a bokrokon.
Sokan fanyalognak a kökény "szájösszehúzó" aromája miatt, de a lekvárban ez a hatás nem, vagy csak minimálisan érezhető, úgyhogy emiatt nem érdemes kihagyni ezt a különlegességet.
Kökény lekvár
Hozzávalók:
|
Az elkészítés menete:
A kökényt megmosva egy tálba tesszük főni. Én nem szoktam semmit tenni alá, de ha valaki fél, hogy odakozmál, akor minimális vizet adhat hozzá.
Amíg a kökény fő, az almákat megmosom, meghámozom, felkockázom, és egy másik, nagyobb edénybe szintén tűzre teszem.
A kökény 10-15 perc alatt levet ereszt, szétnyílik a héja, majd lassan gyönyörű bordó színe lesz, ahogy a forrás előre halad. Ha már elég bordó, akkor a tűzről leéve, átpaszírozom. A héját, magját kidobom. (Nem érdemes túl sokáig nyomogatni a gyűmölcsöt, mert a magjához közelebb lévő húsa fanyalabb, az főzéssel nem puhul ugyan le róla, de nyomogatással a fanyalságor a lekvárba tesszük. Úgyhogy csak finoman.)
A kökénypépet a megpuhult almához öntjük, az egészet botmixerrel összeturmixoljuk.
Hozzáadjuk a cukrot, pici fahéjat, és még pár percig főni hagyjuk, természetesen ekkor már folyamatos kevergetés mellett.
Steril üvegekbe zárjuk, fejjel lefordítva hagyjuk kihűlni.
Nem tévedés, nem teszünk bele semmiféle tartósítószert.
Tudtad-e?
- Hogy a kökény egy szilvaféle. A magjának alakja is erről árulkodik. A fenti leírással kapott lekvár íze a szilvásgombócra emlékeztet. Próbáld ki bátran!
TIPP:
- Főzhetünk hozzá csipkebogyót, birsalmát, berkenyét. Ezektől még különlegesebb lesz a lekvárunk.
Jó étvágyat kívánok hozzá!
Feltöltötte: Adrienn. Köszönet érte.
Töltsd fel Te is kreatív- és játékötleteidet, receptjeidet, hogy mi is kipróbálhassuk!