Virágvíz - mire és miért olyan jó?
2022-05-10 11:23:35 -
Virágvíz, levendulavíz, rózsavíz, hidrolátum – annyira izgalmasan, frissen, üdén és titokzatosan hangzik mindegyik, de azt nem igazán tudod, mire valók, ugye? Ezek a csodás kozmetikumok egyre népszerűbbek, ma már nem hiányozhatnak egyetlen női fürdőszobából sem. Most pedig végre mindent megtudhatsz róluk ahhoz, hogy profin használhasd őket a napi bőrápolási rutinod során!
A virágvíz már kimondva is gyönyörködtet, az ember szinte érzi a virágillatot, a semmihez sem hasonlítható frissességet a szó hallatán. Ennek ellenére kevesen tudják, miről van szó pontosan, pedig nincs benne semmi ördöngősség. A virágvíz – másik nevén hidrolátum – az illóolajok előállítása során keletkezik. Ilyenkor a növény bizonyos részeit, például a virágát, szárát, héját, gyümölcsét, hajtását vízgőz desztillációnak vetik alá. A forró gőz kioldja az aromákat, amikor pedig ezt az elegyet visszahűtik, illóolajra és virágvízre válik szét.
Miért jó a virágvíz?
A virágvíz az illóolajoknál sokkal lágyabb, kíméletesebb ugyanakkor rendelkezik az adott növény minden jótékony hatásával. Ennek köszönhetően azok is alkalmazhatják a hidrolátumok különféle típusait bőrápolási rutinjuk során, akik amúgy érzékenyebbek, hiszen egy 100 százalékig természetes anyagról van szó. Annyira hatékony, hogy ma már rengetegféle fajtája létezik, ezeket a tonikokban, arctisztítókban, testpermetekben, krémekben és arczselékben használják.
Mire használható a vírágvíz, hidrolátum?
- Reggeli hidratálásra, arctisztítás után
- Férfiak borotválkozás után, after shave-ként
- Hajtövekre az egészségesebb, szebb hajkoronáért
- A haj hosszára a könnyebb kifésülhetőségért
- A napégésre, enyhíti a fájdalmat
- Lábra permetezve enyhíti a kellemetlen szagokat
- Apró sebek, horzsolások kezelésére is alkalmas lehet
- Rovarcsípések, irritációk utókezelésére
- Egyes típusai szájvízként is használhatók
- Házi arcpakolások kiváló összetevője lehet
Rózsavíz – a virágvizek királynője
A virágvizek koronázatlan királynője, a rózsavíz a rózsaolaj előállítása során keletkezik a fantasztikusan illatozó rózsaszirmokból. Az emberiség már évezredek óta imádja, a szépségápolásban ősidők óta alkalmazzák. Számos nagyszerű tulajdonsága van, amelyek miatt sok-sok kozmetikum összetevőinek listáján megtalálható.
A rózsavíz gyulladáscsökkentő hatású, kiválóan alkalmazható ekcémás, pattanásos bőrre, de a leégés tüneteit is enyhíti. Rendkívül jól hidratál, hiszen magas a víztartalma, ezzel segít fenntartani a bőr vízmegtartó képességét. Antibakteriális, vagyis gyulladt pattanások, kisebb horzsolások és korpa esetén szintén komoly segítséget nyújthat. Erős antioxidáns hatása révén ellensúlyozza a bőrt károsító szabadgyököket, ezzel hozzájárul a sejtek megújulásához, kiváló öregedésgátló. Arctonikként szintén alkalmazható, kíméletesen tisztít és összehúzza a pórusokat. Ricinusolajjal vegyítve felgyorsítja a haj növekedését.
+ TIPP: Keverj össze kókuszolajat rózsavízzel fele-fele arányban, ha készen vagy, nyertél egy természetes, finom, légies és könnyen használható házi sminklemosót! Ne habozz kipróbálni!
Levendulavíz – hidrolátum, ami elvarázsol
A levendulavíz vagy levendula hidrolátum azonnal le fog venni a lábadról, ha kipróbálod, de nem csak mesés illata miatt. A levendulát már a gyógyfürdőzni, gőzfürdőzni imádó ókori rómaiak is felfedezték maguknak, ezt öntötték a medencék vizébe. Fájdalomcsillapító, nyugtató, görcsoldó hatása van, a bőrrel pedig annyira kíméletes, hogy bevethető akár kisbabák ápolása során is.
A levendulavíz a test teljes felületén alkalmazható, megállja a helyét, mint testpermet, arclemosó, sminklemosó, illetve enyhíti a gyulladásokat, halványítja a pirosságot, a pattanások után maradó aprócska foltokat. Könnyen hegesedő bőr esetében igazi csodaszer, ha ilyen típus vagy, mindenképpen tarts belőle otthon egy adagot, ugyanis képes arra serkenteni a bőrsejteket, hogy “jól” gyógyuljanak.
+ TIPP: Márts egy vattakorongot levendulavízbe, hagyd, hogy bőségesen átitassa. Ezután a gyulladt, pattanásos arcbőrödet – amit előtte megtisztítottál –, mosd le vele alaposan. Ismételd meg napi kétszer, a hatás nem marad el!
Virágvizek, hidrotálumok – további típusok és tárolás
Mivel csupa természetes összetevőből állnak, az a legjobb, ha a hűtszekrényben tárolod őket. Így ráadásul sokkal intenzívebben kiélvezheted hűsítő, nyugtató, üde hatásukat.
A rózsavizen és a levendulavizen kívül a virágvizeknek, hidrolátumoknak még számos típusa létezik, amiket feltétlenül érdemes kipróbálnod. Ilyen például a szalmagyopár virágvíz, a búzavirág virágvíz, a zsálya virágvíz vagy a római kamilla virágvíz. Bátran kísérletezz, a bőröd látványosan meghálálja majd!
Ha még nem regisztáltál, itt megteheted.